تبلیغات
بودجه 207-207 - تصمیم تازه دولت برای بازار طلا
بودجه 207-207
قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ ؛ آیا آنان كه می‌دانند با آنان كه نمی‌دانند برابرند؟

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

تصمیم تازه دولت برای بازار طلا

قیمت‌گذاری طلا و سكه از این پس باید به جای ارز آزاد با ارز مبادلاتی صورت گیرد

با تصمیم ویژه دولت كه توسط رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر اعلام شد، روش قیمت‌گذاری سكه و طلا تغییر كرده و قیمت‌ها از این پس به جای ارز‌آزاد و غیررسمی با ارز مبادلاتی انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ما، این امر می‌تواند باعث كاهش قابل توجه قیمت طلا و سكه موجود در بازار شده و اثر روانی قابل‌توجهی بر قیمت‌ها برجا گذارد. روش كنونی محاسبه قیمت یك گرم طلای 18 عیار این چنین است كه طلافروشان ابتدا هر اونس جهانی طلا را قیمت‌گیری و تقسیم بر عدد 1/31 می‌كنند. (هر اونس مساوی 1/31 گرم است) به این ترتیب بهای دلاری یك گرم طلا به دست می‌آید. سپس تفاضل بهای طلای 24 عیار (عیار شمش طلا) با طلای 18 عیار موجود در بازار ایران را از آن كم كرده و حاصل را ضرب در قیمت روز ارز در بازار غیررسمی می‌كنند. سرانجام نیز 7 درصد سود طلافروش همراه 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده و اجرت ساخت را بر آن می‌افزایند تا قیمت نهایی به‌دست آید. محاسبات قیمت سكه نیز كمابیش همین گونه است. (با تفاوت جزئی در عیار و جایگزینی حق ضرب به جای اجرت ساخت) حال اگر مبنای محاسبه قیمت هر گرم طلا، ارز مبادلاتی باشد، چون این نرخ حدود 700 تومان در هر دلار كمتر از نرخ بازار آزاد است، قیمت نهایی هر گرم طلای ساخته شده یا قیمت هر سكه بهار آزادی تفاوت چشمگیری خواهد كرد.

نامه صنف طلا و جواهر

مهر گزارش داد: براساس تصمیم ویژه دولت، قیمت‌گذاری طلا و سكه كه تاكنون برمبنای ارز آزاد بود، از این پس برمبنای ارز مبادلاتی تعیین می‌شود.

رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر در نامه‌ای به روسای اتحادیه طلا و جواهر در استان‌های كشور، تصمیم ویژه دولت مبنی بر تغییر نحوه قیمت‌گذاری طلا و سكه را اعلام كرده است. در نامه محمد كشتی‌آرای آمده است: با توجه به حساسیت و جایگاه صنف طلا و جواهر در نظام اقتصادی كشور و باتوجه به اعلام نرخ‌های مختلف توسط رسانه‌ها و دستگاه‌های ارسال‌كننده قیمت، حسب دستور مقامات اقتصادی كشور، تمامی اتحادیه‌های كشور ملزم به رعایت دستورالعمل و پیروی از نرخ‌های رسمی هستند.

این نامه می‌افزاید: در حال حاضر شركت‌های ارسال‌كننده پیام نرخ و دستگاه‌های اعلام نرخ ملزم به رعایت موارد فوق هستند، بنابراین با توجه به دستورالعمل اعلام شده نرخ ارزهای خارجی مطابق با نرخ اتاق مبادلاتی ارزی است و اعلام نرخ‌های طلا و سكه بر این اساس خواهد بود.

در نامه رئیس اتحادیه كشوری طلا و جواهر تصریح شده است: خواهشمند است ضمن اعلام به تمامی همكاران و شهرهای تابعه از دادن هرگونه نرخ خارج از ضوابط به تابلوها جداً خودداری كنید.

فعالان بازار طلا و سكه پیش‌بینی می‌كنند در صورت رعایت مكانیسم‌های اجرایی شدن این تصمیم، قیمت سكه و طلا در بازار كه تاكنون برمبنای ارز آزاد تعیین می‌شد، سقوط شدید خواهد كرد.

قیمت سكه 970 هزار تومان می‌شود

در همین حال رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران گفت: در صورت اجرایی شدن شیوه جدید نرخ‌گذاری سكه و طلا، پیش‌بینی می‌شود قیمت آن بسیار كمتر از میزان كنونی باشد.

احمد وفادار در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: البته نرخ‌گذاری جدید هنوز به طور رسمی به اتحادیه ابلاغ نشده است؛ اما اتحادیه از این نرخ‌گذاری اطلاع دارد و هر زمانی كه بانك مركزی اعلام كند كه شمش طلا و سكه با این نرخ‌گذاری در اختیار فروشندگان و تولیدكنندگان طلا و جواهر قرار دهد، ما هم سكه و طلا را با نرخ جدید در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران در پاسخ به این پرسش كه در صورت اجرایی شدن این طرح بهای طلا چگونه خواهد بود، گفت: می‌توان پیش‌بینی كرد كه با این طرح سكه تمام به قیمت 970 هزار تومان و هر گرم طلای 18 عیار به قیمت 97 هزار تومان معامله شود.وی با بیان این‌كه اتحادیه و اعضای آن از این نرخ‌گذاری استقبال می‌كنند، ادامه داد: استقبال مردم به دلیل رونق كسب و كار و بالا رفتن قدرت خرید مردم است كه با این نرخ‌گذاری قیمت، فروش سكه از سوی بانك مركزی به فروشندگان سكه در حدود 950 هزار تومان تخمین زده می‌شود.

اجرایی می‌شود؟

فعالان بازار طلا كه دیروز خبرنگار ما با آنان گفت‌وگو كرد، اجرایی شدن این تصمیم در سطح خرده‌فروشی‌های بازار طلا و سكه را منوط به عملكرد بالادستی‌ها و عرضه طلا توسط آنان با ارز مبادلاتی دانستند.

به گفته آنان، دولت به عنوان بزرگ‌ترین دارنده ذخایر طلا و همچنین عرضه‌كننده سكه باید قیمت‌گذاری شمش و سكه حراج شده خود را با ارز مبادلاتی انجام دهد. همچنین واردكنندگان خصوصی شمش طلا یا عرضه‌كنندگان شمش در بانك كارگشایی نیز باید همین نرخ را ملاك عمل در قیمت فروش شمش قرار دهند. به این ترتیب اگر دولت بپذیرد كه اولا در محاسبات فروش طلای خود از ارز مبادلاتی استفاده كند و ثانیا به واردكنندگان قانونی شمش سهمیه ارز مبادلاتی تخصیص دهد، خرده‌فروشان بازار طلا و سكه نیز مجبور به انجام محاسبات قیمتی خود با ارز مبادلاتی خواهند شد. اما اگر دولت و بخش خصوصی همچنان بخواهند طلای خود را به نرخ آزاد فروخته و در مقابل متوقع باشند كه خرده‌فروشان طلای خریده شده به نرخ آزاد را به نرخ پایین‌تر از آن (نرخ مبادلاتی) عرضه كنند، این امر قابل عمل و پذیرش نخواهد بود.

تفاوت قیمت ارز آزاد و مبادلاتی دیروز تا 700 تومان می‌رسید.

یكی از طلافروشان بزرگ بازار تهران دیشب در گفت‌وگو با خبرنگار ما با انتقاد از تصمیم یكجانبه دولت اظهار كرد: دولت بزرگ‌ترین دارنده ذخایر طلاست و ما برای ساخت طلا از او طلا می‌خریم. ارز مبادلاتی باید اول از سوی خود دولت و بخش خصوصی واردكننده شمش ملاك محاسبه قرار گیرد و بعد ما تبعیت كنیم. نمی‌توان جنسی را گران خرید و ارزان فروخت.

وی افزود: حتی این امر درباره طلاهای كهنه و قابل تبدیل موجود در بازار هم امكان‌پذیر نیست؛ چرا كه این طلاها نیز به نرخ ارز آزاد به طلافروشان فروخته شده است.

وی اظهار كرد: اگر دولت بپذیرد اعمال این نرخ مركز مبادلات را از خودش شروع كند، خوب است و قیمت‌های طلا و سكه كاهش می‌یابد، اما اگر بخواهد به طور دستوری به طلافروشان فشار بیاورد، در نهایت بازار دونرخی خواهد شد، یعنی فقط قیمت تابلو عوض می‌شود و در واقعیت طلا به نرخ قبلی به مشتری فروخته خواهد شد.

اثرات مثبت روانی

با این حال كارشناسان اقتصادی معتقدند نفس اعلام این تصمیم در صورتی كه اتحادیه طلا و جواهر مكانیسم اجرایی آن را به دقت و با جزئیات كامل تنظیم كند، اثرات روانی قابل‌توجهی بر بازار خواهد گذاشت و می‌تواند از نظر تورم انتظاری به كاهش قیمت‌ها منجر شود.

دكتر مهدی تقوی، كارشناس اقتصادی در این باره به خبرنگار ما گفت: این‌گونه تصمیمات از نظر روانی موثر است، اما اگر اجرا بر منطق اقتصاد پشت آن وجود نداشته باشد، بزودی اثرش را از دست می‌دهد.

وی افزود: با این حال شوك مثبت به قیمت‌ها و بازارهای اساسی باعث كنترل قیمت‌ها می‌شود؛ این یك عرف رایج در اقتصاد بازار است.

How does Achilles tendonitis occur?
شنبه 18 شهریور 1396 09:05 ب.ظ
Hi there to every , because I am truly eager of reading this web
site's post to be updated daily. It carries fastidious
material.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:04 ب.ظ
Hello, this weekend is fastidious designed for me, for the reason that this time i am
reading this fantastic educational article here at my home.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

//Ashoora.ir|Zekr Begins//Ashoora.ir|Zekr Ends
مدیر وبلاگ : بودجه 207-207

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان