تبلیغات
بودجه 207-207 - فتیله عمر شناسایی شد
بودجه 207-207
قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ ؛ آیا آنان كه می‌دانند با آنان كه نمی‌دانند برابرند؟

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فتیله عمر شناسایی شد

جدیدترین تحقیقات علمی نشان می‌دهد در آینده نزدیك احتمالا هر كسی می‌تواند از زمان مرگ طبیعی خودش با خبر شود

اگر همین امروز به شما بگویند دقیقا ده سال و شش ماه و 14 روز و چند ساعت دیگر خواهید مرد، چه احساسی به شما دست می‌دهد ؟ ناراحتی، خشم و افسردگی، احساساتی كه می‌توان انتظار بروزشان را داشت یا شاید برای آنهایی كه می‌خواهند همه چیز حتی مرگشان را برنامه‌ریزی كنند خبر خوبی هم باشد. اما همه این حرف‌ها، احساسات و تلاش‌ها را تا پیش از این فقط می‌شد در داستان‌های علمی - تخیلی دید؛ داستان‌هایی كه بر اساسشان فیلم‌هایی مثل گاتاكا ساخته شدند، جهانی كه در آن آزمایش خون بعد از تولد مشخص كرد وینست فریمن به خاطر یك مشكل قلبی در سی و دو سالگی خواهد مرد. به همین دلیل همه و حتی خود فریمن می‌دانستند او هرگز نمی‌تواند بر خلاف رویایش فضا‌نورد شود و قسمت دراماتیك ماجرا هم تسلیم نشدن او در برابر نتیجه آزمایش‌ها بود.

اما حالا محققان می‌گویند در آینده نزدیك، اگر بخواهید، روی برگه آزمایش خونتان علاوه بر بقیه اطلاعات، زمان مرگ طبیعی شما هم درج خواهد شد و تلاش در برابر سرنوشت از فیلم‌ها به عرصه واقعی زندگی وارد می‌شود. از این پس اگر بخواهید می‌توانید بفهمید با چه سرعتی پیر می‌شوید و چقدر برای یك زندگی طبیعی فرصت دارید. صد‌البته اگر بخواهید!

این آزمایش كه طول متوسط ساختار‌هایی به نام تلومر را اندازه می‌گیرد، ممكن است كلید اصلی پیش‌بینی زمان مرگ باشد. تلومر‌ها كه ساختار‌هایی در نوك هر كروموزم هستند پیش از این نیز به عنوان ساعت داخلی بدن یا فتیله عمر شناخته شده بودند. یك تلومر هر بار كه یك سلول در طول دوران حیاتش تقسیم می‌شود، كوتاه و كوتاه‌تر می‌شود. در حقیقت تلومر‌ها برآورد نسبتا دقیق از سن و سال بیولوژیكی فرد دارند و نه سن و سال تقویمی افراد. این ویژگی باعث شده است برخی محققان به این نتیجه برسند كه آزمایش اندازه تلومرها نه تنها می‌تواند سرعت پیر شدن افراد را نشان دهد بلكه مانند وینسنت فریمن می‌تواند بگوید آنها كی به مرگ طبیعی خواهند مرد.

ما مشغول مردنمان هستیم

آزمایش تلومرها در حال حاضر بیشتر روی حیوانات و به مقاصد تحقیقاتی انجام می‌شود، اما یك شركت در انگلستان در ازای یك آزمایش خون 400 پوندی اندازه متوسط تلومر‌ها را هم به شما می‌گوید؛ چیزی كه معلوم می‌كند شما با چه سرعتی در حال پیر شدن هستید.

البته در نگاه اول این كه كسی بخواهد بفهمد چقدر سریع مشغول مردن است كمی عجیب به نظر می‌رسد. با این همه مرگ آنقدر مساله مهمی است كه مطمئنا كنجكاوی بالاخره كار دست همه می‌دهد و با پای خودشان می‌روند این آزمایش را می‌دهند. پیر شدن و مرگ موضوعی نیست كه بشود آن را سرسری گرفت و اگر بدانیم كی اتفاق می‌افتد آن وقت می‌شود از زمان باقیمانده بهتر استفاده كرد. هر چند همه چیز تا به حال مربوط به سرعت پیر شدن بوده اما حالا محققان این آزمایش را روی یك گروه منزوی از پرندگان در یك جزیره انجام دادند و پی بردند كه آزمایش تلومر می‌تواند بادقت خوبی طول دوره عمر پرندگان را پیش‌بینی كند. «ما دیدیم كه طول تلومر‌ها نشانه خوبی برای عمر واقعی در مقایسه با عمر تقویمی است. پس می‌شود با اندازه‌گیری طول آنها فهمید كه این موجود چقدر از نظر بیولوژیكی عمر كرده است، مقایسه بین عمر بیولوژیكی و عمر واقعی‌، تخمین بسیار خوبی از زمان باقیمانده می‌دهد.» این را دیوید ریچاردسون از دانشگاه آنجلیای شرقی می‌گوید. آنها متوسط طول تلومر‌های یك جمعیت 320 تایی از چكاوك‌های جزیره سیشل در اقیانوس هند را آزمایش كردند و سپس پرنده‌شناس‌ها برای 20 سال زندگی و كل تاریخچه آنها را زیر نظر گرفته و مستند كردند. او ادامه می‌دهد: ‌نتایج ما برای اولین بار شواهدی روشن و بدون ابهام از رابطه بین تلومر‌ها و زمان مرگ طبیعی را نشان می‌دهد. بنا بر این ما نشان دادیم روند كوتاه شدن طول تلومر‌ها می‌تواند مقایسه مناسبی برای روند پیر‌شدن و گذر‌سن بیولوژیكی باشد.‌

یك گروه منزوی

دكتر ریچاردسون فكر می‌كند مطالعه روی این پرندگان دارای اهمیت زیادی است چون در این جزیره نه دشمن طبیعی برای این پرندگان وجود دارد و نه امكان مهاجرت، بنابراین محققان توانستند تعداد زیادی از این پرندگان را برای كل مدت عمر طبیعی‌شان زیر نظر بگیرند. او می‌گوید ‌ما می‌خواستیم بفهمیم در كل طول عمر طبیعی این پرندگان چه اتفاقاتی می‌افتد و به همین دلیل چكاوك‌های جزیره سیشل مورد ایده‌آل مطالعه بودند. آنها به طور طبیعی در یك جزیره گرمسیری منزوی شده بودند، بدون هیچ شكارچی طبیعی ، بنابراین ما می‌توانستیم آنها را از زمان آزمایش تا پیری و مرگ مطالعه و بررسی كنیم.‌ او ادامه می‌دهد:« ما بررسی كردیم آیا در هر سنی طول تلومر می‌تواند مرگ قریب‌الوقوع را پیش‌بینی كند؟ سپس مشخص شد كوتاه بودن طول تلومر‌ها و بالا رفتن سرعت كوتاه شدن آنها بدرستی مرگ پرنده در یك سال بعد را پیش‌بینی می‌كند.» تا پیش از این محققان تصور می‌كردند كوتاه شدن طول تلومر‌ها با سرعت یكسانی در همه افراد رخ می‌دهد اما حالا معلوم شده ‌كه این سرعت نسبی است. تلومر‌ها ساعت‌های طبیعی داخلی بدن ما هستند كه حالا معلوم شده گذر زمان از نظر آنها نه مطلق كه نسبی است و بنابراین عمر بیلوژیكی افراد با عمر تقویمی آنها تفاوت می‌كند.

بنا بر نظر دكتر ریچاردسون این كه سرعت كوتاه شدن تلومر‌ها در افراد مختلف تفاوت می‌كند به عوامل بیرونی مثل تنش‌های بیولوژیكی بستگی دارد. بنابراین می‌تواند طول آنها را به منزله خسارتی كه ارگان‌های بیلوژیكی بدن فرد در طول زندگی متحمل شده‌اند در نظر گرفت. با این همه هنوز هیچ تحقیق مستقلی مشخص نكرده است كه میزان كوتاه شدن تلومر‌ها تا چه اندازه به مسائل ژنتیكی و تا چه اندازه به محیط زندگی وابستگی دارد.شاید بعدها مشخص شود مثل مورد فریمن، امید، تلاش و سبك زندگی می‌تواند روی سرعت كوتاه شدن فتیله عمر ما تاثیر بگذارد یا خیر.

محاسبه زمان مرگ

آزمایش تلومر‌ها نه تنها می‌تواند بگوید ما با چه سرعتی پیر می‌شویم، بلكه احتمالا مشخص می‌كند چقدر هم عمر می‌كنیم.

تلومر‌ها تركیبی از مارپیچ دی.ان.ای‌ها هستند. در حقیقت تلومر ساختار‌ی در نوك همه كروموزم‌هاست كه بتدریج با بالارفتن عمر كوتاه‌تر می‌شود.

تلومر كوتاه‌تر، نشانه پیری زودرس یا بیماری‌است. با اندازه‌گیری طول آن، محققان می‌توانند ببینند هركس با چه سرعتی پیر می‌شود و عمر بیولوژیكی آن را محاسبه كنند. این اطلاعات می‌تواند به محاسبه طول عمر باقیمانده هر شخص كمك كند.

تلومر‌ها با با پیر شدن كوتاه‌تر می‌شوند

وقتی هر سلول تقسیم می‌شود تلومرهایش به نشانه پیرتر شدن كوتاه‌تر می‌شود، تا این كه بالاخره آنها به طور كامل سائیده می‌شوند. بر اثر این اتفاق، كروموزم‌ها تخریب شده و سلول می‌میرد.

تعیین احتمال مرگ بر اثر حمله قلبی یا سرطان

سكته قلبی و سرطان از عوامل مهم مرگ و میر در كشور‌های پیشرفته و در حال توسعه است. پیش‌بینی آنها كمك مهمی در پیشگیری و كاهش هزینه‌های درمانی و حفظ جان انسان‌هاست. سال گذشته مقاله‌ای در مجله انجمن پزشكی آمریكا به چاپ رسید كه مربوط به تحقیق جان آرنلوف و همكارانش در زمینه پیش‌بینی خطر مرگ بر اثر این دو بیماری بود. بر اساس تحقیق انجام شده، آنزیم خاصی در خون وجود دارد كه اندازه‌گیری آن احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سرطان را نشان می‌دهد. بنابراین می‌توان از آن به عنوان یك پیش‌بینی اولیه در مورد كسانی كه ریسك ابتلا به این بیماری را دارند استفاده كرد. در این تحقیق آرنلوف و تیمش از حدود دو هزار داوطلب برای دو آزمایش جداگانه طولانی مدت استفاده كردند. آنها میزان آنزیم كاتسپین‌اس را در خون این افراد اندازه‌گیری كردند و سپس برای 5/12سال آنها را زیر نظر گرفتند. این آنزیم در شكستن پروتئین‌ها موثر است و محققان مشاهده كردند كسانی كه میزان بالاتری كاتسپین اس دارند دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. مطالعات انجام شده روی موش‌ها هم نشان داده بود موش‌های با آنزیم بالاتر بیشتر بر اثر سرطان و بیماری قلبی می‌میرند. مطالعات اولیه روی افراد نشان داده است افراد چاق سطح بالاتر این آنزیم را نسبت به افراد لاغر در خونشان دارند. اما اگر از وزنشان كم كنند میزان كاتسپین‌اس هم در خونشان پایین می‌آید كه با میزان ابتلای آنها به بیماری قلبی یا سرطان ارتباط مستقیم دارد. آرنلوف می‌گوید: «كاتسپین اس در چند فعل و انفعال مختلف در بدن درگیر می‌شود. این آنزیم در ساز و كار سیستم ایمنی بدن دخالت دارد. همچنین این آنزیم در ساز و كار چند بیماری به طور مستقیم دخالت دارد.» با این همه آرنلوف می‌گوید مشخص نیست كه چطور این آنزیم هم به بیماری قلبی و هم سرطان مرتبط است. همچنین بافت‌های تولید كننده آن ناشناس مانده‌اند و معلوم نیست چه اندازه از آن در خون نرمال و سالم است. در مورد تاثیر این آنزیم و روش آن سوال‌های بی‌پاسخ دیگری هم وجود دارد كه به گفته آرنلوف مطالعات بیشتر و طولانی‌تر به آنها پاسخ خواهد داد.

علی رنجبران / جام جم


What causes painful Achilles tendon?
یکشنبه 26 شهریور 1396 08:17 ب.ظ
Hello, I do think your web site could be having internet browser compatibility issues.

When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening
in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
Apart from that, fantastic blog!
glamorousskit283.hazblog.com
دوشنبه 19 تیر 1396 02:52 ب.ظ
Spot on with this write-up, I really feel this site
needs far more attention. I'll probably be back again to
read more, thanks for the information!
BHW
دوشنبه 21 فروردین 1396 07:09 ق.ظ
At this time it seems like Expression Engine is the top
blogging platform available right now. (from what I've
read) Is that what you are using on your blog?
manicure
جمعه 11 فروردین 1396 08:09 ب.ظ
I think that everything posted was very logical. But, what about this?
suppose you were to write a awesome headline?

I mean, I don't wish to tell you how to run your website, but what
if you added a headline that grabbed folk's attention? I mean بودجه 207-207 - فتیله
عمر شناسایی شد is a little plain. You ought to
peek at Yahoo's front page and note how they
create article headlines to grab viewers to click.

You might try adding a video or a picture or two to get people interested about everything've got to say.
Just my opinion, it might make your posts a little livelier.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

//Ashoora.ir|Zekr Begins//Ashoora.ir|Zekr Ends
مدیر وبلاگ : بودجه 207-207

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان