تبلیغات
بودجه 207-207 - نانوآسفالت خود ترمیم،‌ رویای‌ دیرین ‌راهدارها
بودجه 207-207
قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ ؛ آیا آنان كه می‌دانند با آنان كه نمی‌دانند برابرند؟

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نانوآسفالت خود ترمیم،‌ رویای‌ دیرین ‌راهدارها

گفت‌وگو با كامران رحمتی شادباد، مخترع نانو آسفالت خود ترمیم
ویژگی‌های شگفت‌انگیز قیر و آسفالت قرن‌هاست كشف شده است، اما همین اواخر بود كه تركیب قیر با شن و ماسه ماده تركیبی خارق‌العاده‌ای را در اختیار بشر گذاشت كه با آن می‌توانست راه‌ها را با پوششی یكنواخت و نرم بپوشاند. نرم برای حركت خودروها و سخت برای آسیب‌دیدن از گزند ابر و باد و مه و خورشید و فلك. اما وقتی همه این عوامل كنار هم جمع شوند اندك‌اندك غرور آسفالت را می‌شكنند و در قلب آن ترك‌هایی ایجاد می‌كنند كه هیچ راهداری با آنها سر دوستی ندارد. 

ریزترین ترك در پوشش آسفالت زمینه‌ساز ترك‌هایی بزرگ‌تر و بزرگ‌تر است و در نهایت كار به جایی می‌رسد كه بخشی از آسفالت كنده شده و ما با صحنه آشنای جاده‌های پر چاله روبه‌رو می‌شویم.‌توجه به معضل ترك خوردگی آسفالت، سال‌هاست ذهن پژوهشگران زیادی را به خود مشغول كرده است. از جمله آنها كامران رحمتی شادباد، دانشجوی دكتری رشته سازه‌های هیدرولیكی دانشگاه تبریز بود كه طرح «نانو آسفالت خود ترمیم‌گر ضدترك» او توانسته روزنه امیدی در دل راهدارها ایجاد كند. 

رحمتی كه جوایز متعددی به دلیل اختراعات متعدد خود از جشنواره‌های سراسر دنیا كسب كرده، در این گفت‌وگو درباره اهمیت و فناوری به كار رفته در طرح اخیر خود كه جایزه اختراع برتر جشنواره ITEX2012 مالزی را نیز از آن خود كرده، صحبت كرده است كه توجه شما را به آن جلب می‌كنیم.


نانو آسفالت خود ترمیم‌گر ضدترك! نام طولانی و عجیبی است. موضوع چیست؟

ترك‌خوردگی آسفالت‌ یكی از بزرگ‌ترین مشكلات راهسازی در جهان است. سالانه مبالغ فراوانی صرف بازسازی چنین ترك‌هایی می‌شود. تغییرات دمایی آب و هوا یكی از مهم‌ترین عوامل تولید ترك در آسفالت است. فرآیند تولید ترك و بزرگ‌شدن اندازه آن یك پروسه طولانی است. در اینجا مشكل بسیار حادی كه مطرح می‌شود زیاد بودن عوامل ایجاد‌كننده ترك است. این عوامل در بخش‌های مختلف از طریق مكانیسم‌های گوناگون قادرند در سطح آسفالت تولید ترك كنند.‌آسفالت خود‌ترمیم‌گر باعث ترمیم شكاف و ترك‌های مویی در سطح آسفالت می‌شود؛ قبل از این‌كه ترك پیش رفته و بزرگ شود، آسفالت به صورت خودكار شروع به ترمیم قسمت ترك‌خورده می‌كند كه این امر باعث ایجاد سطح صاف می‌شود.

‌چه رازی در این آسفالت جدید وجود دارد كه به آن، این قابلیت شگفت‌انگیز را می‌دهد؟

در آسفالت خود‌ترمیم‌گر، عاملی اضافی به نام كپسول كه در آن عامل اصلاح‌كننده، به همراه آغاز‌‌كننده كاتالیستی وجود دارد آسفالت را در مقابل ضربه حساس كرده و با ایجاد ضربه به آن كپسول می‌شكند؛ در این حالت تركیب عامل اصلاح‌كننده و آغاز‌كننده كاتالیستی، ترمیم آسفالت را سبب می‌شود. در واقع این نانوكپسول‌ها اگر در معرض تركی قرار گیرند، می‌شكنند و مواد درون آنها تركیب شده و ماده سخت چسب مانندی تولید می‌كنند كه مشابه عمل بخیه‌زدن در پزشكی، لبه‌های ترك آسفالت را به هم می‌چسباند و از گسترش ترك جلوگیری می‌كند.

و این موضوع مانع گسترش ترك‌های ریز و تبدیل آنها به شكاف‌های عمیق یا چاله در سطح خیابان می‌شود. درست است؟

بله دقیقا همین‌طور است. البته لازم به ذكر است داشتن آسفالت مطلوب علاوه بر مشخصات مهندسی قیر به مشخصات فنی زیرسازی راه و شرایط بهره‌برداری از آن نیز بستگی دارد، اما در نهایت استفاده از این نوع آسفالت عمر روكش جاده‌ها را چند‌ برابر افزایش می‌دهد و آن هم به دلیل فرآیند استفاده شده در این اختراع است كه كاتالیستی بوده و بسیار سریع عمل می‌كند.

غیر از افزایش طول عمر روكش جاده‌ها دیگر چه مزیت‌هایی را می‌توانید برای این محصول نوآورانه خودتان برشمارید؟

مقاوم شدن آسفالت در مقابل تغییرات شدید دمایی، مقاومت در مقابل نیروهای وارد شده توسط اتومبیل‌های سنگین، محدود كردن انتشار گاز گلخانه‌ای برای تولید مجدد آسفالت جدید، مصرف كمتر انرژی، كاهش سروصدای ترافیك كه در اثر حركت اتومبیل روی آسفالت قدیمی و ترك خورده ایجاد می‌شود و سلامت در رانندگی به این دلیل كه خیلی از تصادفات به دلیل تصمیم به فرار راننده از یك ترك یا چاله بزرگ حادث می‌شود، از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت این نوع آسفالت به‌شمار می‌رود.

شما عضو خانه نخبگان تبریز هم هستید. نقش این بنیاد را در شكوفایی استعدادهای خود چگونه ارزیابی می‌كنید؟

رحیمی شادباد: در آسفالت خود‌ترمیم‌گر، عاملی اضافی به نام كپسول وجود دارد كه آسفالت را در مقابل ضربه حساس كرده و با ایجاد ضربه به آن كپسول می‌شكند؛ در این حالت تركیب عامل اصلاح‌كننده و آغاز‌كننده كاتالیستی، آسفالت را ترمیم ‌می‌كند

با دایر شدن بنیاد ملی نخبگان حمایت‌های خوبی در جهت هدایت و راهنمایی جوانان مبتكر صورت گرفته است. این دفتر نقش مهمی در شناسایی ظرفیت‌های جوانان، هدف دهی به طرح‌های تحقیقاتی و از همه مهم‌تر اجرایی‌شدن و به مرحله تولید رساندن اختراعات و ابداعات آنها دارد. ولی واقعیت این است كه این سطح حمایت‌ها برای مخترعان و نخبگان كشور ما كافی نیست.

كافی نیست؟ چه انتظاری دارید كه برآورده نشده باشد؟

باید گفت حمایت از نخبگان و مبتكران باید به یك فرهنگ عمومی تبدیل شود، زیرا نخبه‌پروری یك وظیفه همگانی و ملی است. نخبه‌پروری صرفا با اتكا به اقدامات یك بنیاد یا نهاد دولتی ممكن نیست و نخبه‌پروری باید در متن زندگی مردم و در فرهنگ و اقتصاد جامعه قرار گیرد. مردم باید نخبگان را درك كنند و به آنها ارزش و بها دهند و به نظرم این وظیفه اصلی بنیاد نخبگان است. سایر حمایت‌ها در درجه بعدی قرار دارد.

به نظر من عدم امكان اجرایی شدن طرح‌ها، اختراعات و ابداعات نخبگان ایرانی مهم‌ترین معضل این قشر در جامعه است. بسیاری از مخترعان كشور به دلیل نبود حامیان مالی برای صنعتی‌كردن اختراعاتشان، پیشنهادهای وسوسه‌انگیز كشورهای خارجی را با وجود میل باطنی خود پذیرفته و از كشور خارج شده‌اند. شاید اصلی‌ترین انتظار مخترعان امكان صنعتی‌كردن اختراعاتشان است.

همچنین باید امكانی فراهم شود تا نخبگان كشور فارغ از دغدغه‌های اداری اختراعات و خلاقیت‌های خود را به مرحله عمل برسانند. البته منظور من از حمایت بیشتر، حمایت معنوی است تا حمایت مادی. چون به نظر من ارزش‌دادن به یك استعداد شكوفا شده یا در حال شكوفایی بالاترین چیزی است كه یك استعداد یا یك نخبه هم از مردم و هم از مسئولان دارد. بخصوص نخبگان نوجوان و در حال رشد.

غیر از نانو آسفالت خود ترمیم‌گر چه پژوهش‌های دیگری انجام داده اید؟

بیشتر كارهای پژوهشی بنده در خصوص كاربرد نانوتكنولوژی در مهندسی عمران و با محوریت تكنولوژی بتن و مهندسی تصفیه آلاینده‌هاست. بنده اولین كار تحقیقاتی‌ام را ‌تابستان 1386 با مطالعه روی طرح تحقیقاتی با عنوان تولید بتن شیشه‌ای شروع كردم. كار روی فرآیند تولید بتن شیشه‌ای، نانو بتن فتوكاتالیست تصفیه‌گر فاضلاب شیمیایی، نانو بتن تصفیه‌گر سموم كشاورزی، اگزوز پالایشگر گازهای آلوده با استفاده از فناوری نانو و طراحی و ساخت نانو رآكتور تصفیه‌گر فاضلاب شهری بدون تولید لجن بر پایه فناوری فتوكاتالیست از مهم‌ترین كارهای من بوده‌اند.

در پایان اگر حرفی برای نسل خودتان دارید...

دوران جوانی دوره نشاط، شادابی، پویایی، شكوفایی و سرزندگی است. پیشنهاد من به جوانان این است كه اولا در همه كارها توكل به خدا را از یاد نبرند ثانیا به خودشان باور داشته باشند. خیلی وقت‌ها شده كه خود من در انجام برخی كارهای خیلی بزرگ كه برایم بیشتر در حد یك رویا به نظر می‌رسیده و شبیه داستان‌های علمی ـ تخیلی بوده، چون خودم را باور داشتم موفق شدم. مشورت با استادان و مطالعه دقیق علمی هم از جمله موضوعاتی است كه بدون آنها كار تحقیقی و پژوهشی درست جلو نخواهد رفت و از مسیر خود منحرف خواهد شد.

معصومه درخشان / خبرنگار جام‌جم در تبریز

How long does it take to recover from Achilles injury?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 04:40 ق.ظ
Great blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

I wish my website loaded up as fast as yours lol
What causes pain in the Achilles tendon?
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:22 ق.ظ
This design is steller! You most certainly know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job.

I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
presented it. Too cool!
BHW
جمعه 11 فروردین 1396 12:29 ق.ظ
I was able to find good advice from your articles.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

//Ashoora.ir|Zekr Begins//Ashoora.ir|Zekr Ends
مدیر وبلاگ : بودجه 207-207

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان