تبلیغات
بودجه 207-207 - برنامه‌هایی برای کمک به اقشار آسیب پذیر باید ارائه شود (ایسنا)
بودجه 207-207
قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذِینَ لا یَعْلَمُونَ ؛ آیا آنان كه می‌دانند با آنان كه نمی‌دانند برابرند؟

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

برنامه‌هایی برای کمک به اقشار آسیب پذیر باید ارائه شود (ایسنا)

یک اقتصاددان در گفت‌وگو با ایسنا مطرح کرد:

برنامه‌هایی برای کمک به اقشار آسیب پذیر باید ارائه شود

» سرویس: اقتصادی - اقتصاد كلان
99-63.jpg

یک اقتصاددان نحوه کمک به اقشار آسیب پذیر را طبق نظریه‌های اقتصادی مورد بررسی قرار داد و بر لحاظ کردن مالیات منفی در راستای کمک به طبقات ضعیف جامعه تاکید کرد.

دکتر مجید قنادان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به برنامه‌هایی که می‌تواند بدون تهدید اقتصاد به اقشار کم درآمد کمک کند، اظهار کرد: از زمان آدام اسمیت تاکنون برنامه‌های بسیاری برای دستگیری از اقشار ضعیف در علم اقتصاد وجود داشته است، به‌طوری که بارها در برخی از پارلمان‌های اروپایی قوانینی مختص این گروه به تصویب رسیده است؛ اما در کشور ما وجود قوانینی تحت عنوان دستگیری از فقرا سابقه‌ای دیرینه ندارد.


وی با بیان این‌که صاحبنظران اقتصادی هیچ‌گاه برای کمک به مردم وارد برنامه‌های مستقیمی نظیر پرداخت نقدی نشده‌اند، افزود: با وجود این‌که اقتصاد‌دانان برجسته‌ی جهان همواره بر به‌کارگیری برنامه‌های رفاه اقتصادی طبقات کم درآمد تاکید داشته‌اند؛ اما معتقدند که باید غیرمستقیم و با انجام سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی قدرت مالی مردم را تقویت کرده به طوری که به افزایش نقدینگی و تورم منجر نشود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان این‌که کنترل و هدفمندی حجم پول در گردش در هر کشوری می‌تواند ضامن ایجاد تعادل و رشد اقتصادی باشد، گفت: مطالعه‌های بسیاری در این زمینه از حدود 300 سال پیش در دنیا آغاز شده که در نهایت به یک فرمول ریاضی یعنی فرمول فیشر(PT=MV) منتهی شده است که نشان‌ می‌دهد بررسی‌های اقتصادی باید کمی و قابل اندازه‌گیری باشد.

وی با اشاره به فرمول فیشر به عنوان مبنایی برای برقراری تعادل بین حجم پول در گردش و سطح قیمت‌ها به سایر پارامتر‌های آن اشاره کرد و افزود: در یکسو شاخص قیمت‌ها (P) و مجموع تولیدات یک کشور (T) قرار گرفته و در سویی دیگر حجم پول در گردش (M) و سرعت گردش پول (V) قرار دارد که البته می‌توان در برخی موارد شبه‌ پول ها را نیز که گاهی امروزه کاربرد جدی‌تری از پول دارند را نیز به آن اضافه کرد بر این اساس برای برقراری تعادل در این فرمول و به تبع آن در اقتصاد باید در صورت نوسان متغیرهای دیگر افزایش یا کاهش یابند که نحوه کنترل این تغییرات بسیار حایز اهمیت است.

قنادان ادامه داد: از این رو هنگامی که قرار است حجم پول در گردش چند برابر شود، باید برای برقراری تعادل و ممانعت از تورم، سطح فعالیت‌های اقتصادی، حجم مبادلات، تولید، صادرات و واردات نیز به چند برابر افزایش یابد تا پاسخ‌گوی نقدینگی تزریق شده به اقتصاد باشد، در غیر این صورت موجب افزایش قیمت و تورم خواهد شد که به هیچ عنوان عامل مطلوبی برای اقتصاد نیست.

او در ادامه به افزایش حجم پول در چند سال اخیر در کشور اشاره و عنوان کرد: با نوساناتی که در زمینه‌های مختلف در سال‌های اخیر در کشور رخ داده عوامل زیادی موجب افزایش حجم پول در گردش شده است ، به‌طوری که از حدود 80 هزار میلیارد تومان به بالغ بر 400 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است اما از آنجایی که حجم تولید و مبادلات واقعی به اندازه کافی برای جذب نقدینگی وجود ندارد به افزایش تورم منجر شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه به اظهار‌نظر فردریک هایک- فیلسوف، اقتصاد‌دان و برنده جایزه نوبل- مبنی بر این‌که «تورم دشمن آزادی است» اشاره کرد و توضیح داد: با دشمن برون‌مرزی می‌توان در مدت زمانی کوتاه مقابله کرد؛ اما تورم آحاد جامعه را در برگرفته و قدرت خرید مردم را به شدت کاهش می‌دهد، به‌طوری که موجب سلب آزادی اجتماعی و اقتصادی یک کشور می‌شود.

وی ادامه داد: با افزایش قیمت‌ها و تورم، آزادی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی کاهش یافته و نارضایتی اقشار جامعه را در پی دارد که این امر موجب کاهش مشارکت مردم می‌شود، چرا که با دیدی منفی وارد بازار می‌شوند، این در حالی است که شاید مردم عادی تمامی پروسه‌ی اقتصادی را به اندازه اقتصاد‌دانان و مسولین درک نکنند؛ اما به راحتی تغییر قیمت کالاهای مورد نیاز خود را متوجه می‌شوند از این‌رو در ادامه با عدم رضایتمندی آنها از وضعیت اقتصادی مواجه خواهیم شد.

قنادان خاطرنشان کرد: برای اقتصادهایی که تورم در آن کنترل شده باشد تورمی بین یک تا سه درصد قابل توجیه است اما هنگامی که این نرخ دو رقمی می شود تهدیدی برای اقتصاد ملی به شمار می رود.

او با تاکید بر این‌که ممکن است در ظاهر بین پول‌هایی با مبالغ یکسان هیچ تفاوتی وجود نداشته باشند؛ اما از نظر کاربرد و تاثیر در اقتصاد متفاوت هستند، به نظر کنز در این زمینه اشاره کرد و افزود : کنز در مورد کاربرد ونحوه هزینه پول می‌گوید که پول در بخش های گوناگون نظیر معامله، پس‌انداز احتیاطی، سفته‌بازی و دریافت بهره می‌تواند نقش‌های مثبت و منفی در اقتصاد ایفا کند.

وی با بیان این‌که در مقابل سفته‌بازی که فعالیتی منفی بوده و آسیب‌پذیری اقتصاد را افزایش می‌دهد، معاملات وجود دارد که شرط توسعه‌ی کشور است، بیان کرد: هنگامی که سرمایه‌گذاری و حجم معاملات و درآمد بالا باشد، آنگاه مردم بخشی از درآمد‌های کوتاه‌مدت خود را به‌طور احتیاطی در حساب‌های معین پس انداز می‌کنند که در نهایت موجب افزایش تولید و کاهش حجم پول در گردش می‌شود و اینجاست که کاربرد پول مثبت است.

قنادان تصریح کرد: در شرایطی که نقدینگی افزایش یابد باید در سوی دیگر برای برقراری تعادل معادله، قیمت و یا حجم معاملات و تولید افزایش یابد، این در حالی است که حجم تولید و معاملات با سفته‌بازی افزایش نمی‌یابد. به عنوان مثال وقتی در یک روز در بازار، بارها ارز، طلا، سکه به یکدیگر تبدیل شود نشان‌دهنده‌ی افزایش معاملات و واقعی‌بودن آن نیست؛ از این‌رو متغیر دیگر یعنی سطح قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

او هم‌چنین با اشاره به این‌که گاهی حجم پول در گردش به طور مستقیم توسط بانک مرکزی که ناشر پول است افزایش نمی یابد و اغلب به صورت شبه پول است، گفت: با افزایش صدور مجوز برای تاسیس بانک‌ها وجذب پس‌انداز مردم همچنین اقدام آنها برای تولید شبه پول طبق قوانین پولی و بانکی از سویی و تبدیل بخشی از اندوخته‌های خود به ارز و طلا از سویی دیگر موجب شده تا پول اضافی که قانونی هم تولید شده به جای این‌که برای خدمت به مردم به کار گرفته شود، موجب تورم و کاهش قدرت خرید آنها شود.

قنادان در ادامه به نقش سرعت گردش پول در تغییرات و نوسانات اقتصادی اشاره و از پارامترهای مهم در نظریه‌ فیشر عنوان کرد و توضیح داد: نسبت سرعت گردش پول به حجم پول در گردش بسیار مهم است و وقتی در ساعتی مشخص حجم بالایی از نقدینگی یکباره به حساب میلیون‌ها نفر در یک کشور واریز شود، سرعت به شدت افزایش می‌یابد که باید در مقابل برای کنترل آن متغیری نظیر تولید و یا حجم معاملات گسترش یابد که بدون شک در زمانی کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست. به عنوان مثال تولید محصولات کشاورزی، حجم معاملات خارجی و یا تولیدات صنعتی در چند روز بالا نمی‌رود، از این‌رو در جامعه‌ای که ظرفیت پذیرش نقدینگی را ندارد باید منتظر افزایش سطح قیمت‌ها و نارضایتی مردم و حتی مسوولین بود.

وی که با میلتون فریدمن _ اقتصادان برجسته و برنده جایزه نوبیل _ نیز در مورد ساختار اقتصادی ایران مذاکره داشته است، اظهار کرد: ایران ساختار اقتصادی معینی داد که نمی‌توان آن را به سادگی تغییر داد، چرا که ما فروشنده نفت، گاز و انرژی هستیم و نمی‌توانیم از آن استفاده نکنیم؛ از این رو بخشی از اوضاع اقتصادی کشور در دست خود و بخشی دیگر وابسته به منابع موجود در آن است، پس باید به بهترین نحو از منابع استفاده نموده و در راستای سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد آحاد جامعه از آن استفاده کرد.

قنادان عنوان کرد: طبق نظریه، مقداری پول وابسته به ساختار اقتصادی کشور با افزایش حجم پول ، ارزش پول ملی نیز کاهش می یابد.

وی همچنین با تاکید بر نظریه فریدمن مبنی بر لحاظ ‌کردن مالیات منفی برای کمک به اقشار کم درآمد ادامه داد: براین اساس نه تنها نباید از اقشار ضعیف مالیاتی دریافت شود، بلکه باید مبلغی نیز به آنها پرداخت شود که این منطق، کاملا علمی است در حالی که در مقابل، پرداخت‌های نقدی به تمامی اقشار اعم از فقیر و غنی مبنای اقتصادی ندارد.

این اقتصاددان با بیان این‌که برای اعمال مالیات منفی، می‌توان از اظهار‌نامه‌های مالیاتی استفاده کرد و توسط آن تمامی جوانب را سنجید، افزود: از این طریق می‌توان با تعیین هزینه‌ها و اولویت‌ها افراد مشمول مالیات منفی را مشخص و بدون این‌که درآمدی از دولت کسر شود، به آنها کمک کرد.

وی یاد‌آور شد: در لحاظ ‌کردن مالیات منفی تفاوت‌ها در میان مردم تعیین می‌شود، چرا که هیچ دو نفری شبیه هم نیستند، در حالی در دهک‌بندی این موضوع به درستی رعایت نمی‌شود.

قنادان با بیان این‌که اظهار‌نامه‌های مالیاتی و مالیات منفی نمی‌تواند برای اقتصاد شوک‌آور باشد، خاطر نشان کرد: از آنجایی که دریافت مالیات و پرداخت آن به اقشار کم درآمد سالی یکبار انجام می‌شود، اقتصاد را چندان تحت‌ تاثیر قرار نداده و تورم‌زا نیست، از سویی دیگر وقتی می‌توان از یکسال قبل فعل و انفعالات حاصل از آن را در اقتصاد پیش‌بینی کرد از این‌رو به طور طبیعی و به مرور زمان قابل کنترل است.

Yukiko
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:33 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
on. Any recommendations?
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 10:40 ق.ظ
Stunning story there. What happened after? Take care!
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 06:08 ب.ظ
Yes! Finally someone writes about BHW.
BHW
یکشنبه 13 فروردین 1396 11:56 ق.ظ
I know this web site offers quality dependent articles and extra
data, is there any other site which gives these kinds of stuff in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

//Ashoora.ir|Zekr Begins//Ashoora.ir|Zekr Ends
مدیر وبلاگ : بودجه 207-207

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان